CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

TVP zrealizuje film o rzezi Woli

      TVP chce zrealizować film o jednej z największej tragedii w historii Polski – rzezi Woli dokonanej w pierwszych dniach powstania warszawskiego w sierpniu 1944 r.

Ogłoszono już konkurs na scenariusz filmu, który można przesłać do 10 lipca. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 15 sierpnia. Nagrodą jest 50 tys. zł. Szczegółowe informacje na stronie www.tvp.pl.

„To musi być scenariusz dobrego, porywającego filmu, który zapali wyobraźnię nie tylko Polaków, ale wszystkich osób, które go zobaczą. Ta tragedia do tej pory nie została pokazana poza książkami, filmami dokumentalnymi. Misją telewizji publicznej jest wreszcie o tym opowiedzieć” – powiedział prezes TVP Jacek Kurski.

     Po wybuchu powstania warszawskiego Hitler kazał wymordować całą ludność Warszawy. W dniach 5-7 sierpnia Niemcy rozstrzelali kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców dzielnicy Wola, bez względu na wiek i płeć. Nie jest znana dokładna liczba zamordowanych, ale szacuje się, że było ich ok. 50 tysięcy. .

   Największa zbrodnia miała miejsce 5 sierpnia, kiedy prawdopodobnie zamordowano 30 tys. ludności cywilnej. To była największa zbrodnia dokonana w jednym dniu podczas II WŚ. Głównymi mordercami byli niemieccy policjanci przysłani z tzw, Kraju Warty, a w drugiej kolejności esesmani ze Specjalnego Pułku SS dowodzeni przez sadystę Oskara Dirlewangera.

Źródło: TVP Info

zdj. wiki