CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Prof. Norman Davies został uhonorowany nagrodą Belvedere Award podczas Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego

    Sześć dni temu Prof. Norman Davies został uhonorowany nagrodą Belvedere Award podczas Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Znany historyk został doceniony za pogłębianie dialogu między społeczeństwami obywatelskimi Polski i Wielkiej Brytanii.

Po uroczystości prof. Davies odniósł się do zagrożeń związanych z planowanym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz relacjami pomiędzy naszymi krajami.
– Wielka Brytania ma wielki kryzys, jesteśmy jeden krok od końca tego państwa – stwierdził historyk. – Całkiem możliwe, że brexit złamie nasze państwo – ocenił Davies.

Norman Davies odniósł się do konfliktu ws. tzw. backstopu, czyli mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, który zakłada, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną. Byłoby to zaprzeczeniem unii Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Historyk dodał, że Brytyjczycy „nie mają racji mówiąc Polakom, ani nikomu innemu, jak się zachować”. – My nie jesteśmy dobrym przykładem w tej chwili – przyznał historyk.

Prof. Davies ocenił, że „Wielka Brytania przyzwyczaja się do Polaków”. Przyznał jednak, że jest jeszcze „dużo niepewności” co do warunków życia Polaków po ewentualnym opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię.

– Dosyć optymistycznie oceniam stosunki między ludźmi, ale stosunki między rządami to coś zupełnie innego – dodał prof. Davies.

Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie jest organizowane od 2017 r. naprzemiennie w Wielkiej Brytanii i w Polsce.

Źródło: Agencja TVN/x-news