CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

„Transport drogowy główną przyczyną smogu w Warszawie Więcej”

    Konrad Marczyński, Prezes Warszawskiego Alarmu Smogowego: „Szacuje się, że z powodu złej jakości powietrza co roku w Polsce przedwcześnie umiera 44 tysiące osób. W samej Warszawie jest to około 3 tysiące osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach drogowych w całym kraju.

Maciej Gis, Moto.pl: W pierwszej kolejności chciałbym zapytać jak dużym problemem jest obecnie zanieczyszczenie powietrza dla Polski w tym Warszawy?

Konrad Marczyński, Prezes Warszawskiego Alarmu Smogowego: Problem zanieczyszczenia przez długi czas był zamiatany pod dywan. Na szczęście obecnie coraz więcej osób ma jego świadomość. Szacuje się, że z powodu złej jakości powietrza co roku w Polsce przedwcześnie umiera 44 tysiące osób. W samej Warszawie jest to około 3 tysiące osób, czyli więcej niż ginie w wypadkach drogowych w całym kraju.

Ponosimy ogromne koszty z tego tytułu. Badania profesora Badydy mówią o około 6 mld. zł w samej stolicy. Czyli więcej niż wydaliśmy na środkowy odcinek 2 linii metra (4 mld. zł). Kiedy tak naprawdę występuje smog np. w Warszawie? Jak duży udział ma transport w powstawaniu tego zjawiska?

    Problem smogu, szerzej jakości powietrza w dużych aglomeracjach miejskich jest niestety problemem całorocznym. Bardzo negatywne dla zdrowia jest długotrwałe narażenie nawet na stosunkowo umiarkowane poziomy zanieczyszczeń, a takie warunki występują w dużych miastach.

Warto pamiętać, iż nie ma poziomu bezpiecznego dla zdrowia. Każde poziomy (nawet te wyznaczone przez WHO) są kompromisem – dla PM2,5 jest to 10 mikrogram/m3 (poziom średnioroczny). W Warszawie ten poziom jest przekroczony wielokrotnie. W przypadku cząstek większych PM10 w zeszłym roku było około 120 dni z przekroczeniem poziomu wskazanego przez prawo polski 50 mikrogramów/m3.

    Do powstania epizodów smogowych konieczne są odpowiednie warunki pogodowe (inwersja termiczna, brak wiatru), a te w Polsce najczęściej występują w okresie jesienno-zimowym. Jednak co jest istotne latem występuje smog fotochemiczny typu Los Angeles – spowodowany emisjami z rur wydechowych pojazdów.

    Co do udziałów procentowych – różne szacunki podają różne wartości w zależności od miejsca, natomiast należy pamiętać, że Warszawa jest dosyć wyjątkowym miastem w Polsce pod względem zanieczyszczenia powietrza. Większość emisji stanowią pojazdy – szacunki mówią o około 60 proc. z aut. W dzielnicach centralnych jest to nawet około 80–90 proc.

Jednak należy pamiętać, że walczyć powinniśmy ze wszystkimi źródłami zanieczyszczeń – kominkami, piecami, samochodami, które nas lokalnie zatruwają. Aby oddychać pełną piersią powinniśmy ograniczać indywidualne spalanie paliw stałych węgla w piecach, drewna w kominkach czy ropy w silnikach.”

Więcej: http://moto.pl/MotoPL/7,88389,24528845,transport-drogowy-glowna-przyczyna-smogu-w-warszawie-chodzi.html