CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

W 2019 roku odmienionych zostanie blisko 100 miejsc, które dotychczas utrudniały poruszanie się po mieście.

„W naszych planach w tym roku są kolejne miejscowe remonty nawierzchni, krawężników oraz wymiana zniszczonych elementów infrastruktury drogowej. Do przetargu, wartego 1,8 mln zł, zgłosiło się trzech wykonawców. Z wyłonionym w ramach postępowania wykonawcą podpisaliśmy już umowę. Tylko w ubiegłym roku poprawiliśmy komfort 25 śródmiejskich lokalizacji. Wśród nich znalazła się ul. Ludna, Solec, Okrąg, Czerniakowska oraz Wioślarska i Wiejska. Dodatkowo zmiany przeszła al. J.Ch. Szucha, pl. Unii Lubelskiej oraz popularna ul. Wawelska. Bariery zostały usunięte także przy okazji remontów nawierzchni chodników ul. Bazyliańskiej, Jagiellońskiej, Miodowej i Radzymińskiej.

Nowy plac Na Rozdrożu

W zeszłym roku warszawiacy przedstawili swoje uwagi na temat projektu nowego pl. na Rozdrożu. Teraz w planach jest m.in. budowa wind na przystanki autobusowe na Trasie Łazienkowskiej, przebudowa schodów i samych przystanków, a także wytyczenie brakującego przejścia dla pieszych po zachodniej stronie Al. Ujazdowskich, przez wlot Koszykowej.

Wygodniej przy metrze Pole Mokotowskie

W tym roku przebudowane zostanie również skrzyżowanie al. Niepodległości i ul. Batorego. Na północnym wlocie teko skrzyżowania pojawi się nowe przejście dla pieszych i przejazd dla rowerów, a kierowcy zyskają wydzielone fazy do skrętu w lewo z al. Niepodległości w obu kierunkach. Dodatkowo, z myślą o osobach starszych i z niepełnosprawnościami, a także rodzicach z wózkami, wybudowane zostaną naziemne dojścia do przystanków tramwajowych znajdujących się nad stacją metra Pole Mokotowskie. Wkrótce rozpocznie się przetarg, który wyłoni wykonawcę tej inwestycji. Szacowany koszt prac to blisko 4 mln zł

Na przystanki bez barier

W ostatnich latach do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostało przystosowanych 250 przystanków Warszawskiego Transportu Publicznego. Dzięki nowym krawężnikom przy przystankach, mieszkańcy mogą bez problemu wsiąść do niskopodłogowego autobusu np. razem z wózkiem. Przy krawędziach pojawiły się też pola oczekiwania, które orientacyjnie wyznaczają drzwi pojazdu. W ten sposób przystosowane są także nowo powstające przystanki – np. te, które już w tym roku zbudowano na Mokotowie, w związku z uruchomieniem al. Polski Walczącej. W 2018 r. modernizację przeszły aż 102 przystanki Warszawskiego Transportu Publicznego. W tym roku Zarząd Transportu Miejskiego planuje budowę 17 nowych przystanków oraz remont trzech pętli  i ponad 30 przystanków. Kontynuowane będą także prace związane z dostosowaniem stacji I linii metra do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W tej chwili większość przystanków komunikacji miejskiej jest dostępnych dla osób o ograniczonej mobilności – spośród 4316 wszystkich przystanków Warszawskiego Transportu Publicznego 4086 jest w pełni (3738 miejsc) lub częściowo dostępnych (348 miejsc – przystanek częściowo dostępny to taki, z którego pasażer z niepełnosprawnością może skorzystać przy wsparciu innej osoby) a jedynie 230 (ok. 5 proc.) jest niedostępnych (przystanki niedostępne to takie, które są na wiaduktach, nie mają dojścia w poziomie ulicy, nie mają windy, pochylni itp.).

Nad wszystkimi pracami czuwa Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. dostępności, a standard wyznaczają miejskie dokumenty – „Standardy dostępności” i „Standardy projektowania i wykonywania dróg dla pieszych”.

 

za; https://www.facebook.com/ZDM.Warszawa/