15 marca 1948 r. rotmistrz Pilecki został skazany na karę śmierci

W drugiej instancji, 3 maja 1948, Najwyższy Sąd Wojskowy wyrok ten utrzymał w mocy. W składzie sędziowskim NSW zasiadali pułkownik Kazimierz Drohomirecki, podpułkownik Roman Kryże, major Leo Hochberg, porucznik Jerzy Kwiatkowski i major Rubin Szwajg. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”.

Kandydat na ołtarze

Witold Pilecki pozostawił żonę, córkę i syna. Po przeprowadzonych w 2012 ekshumacjach i badaniach nie ustalono miejsca pochówku, choć podejrzewa się, iż jest nim kwatera na Łączce gdzie potajemnie chowano ofiary UB, by pamięć w Polsce po nich zginęła. Alternatywnym miejscem ukrycia zwłok może być teren więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Oprócz zbiorowej mogiły w kwaterze na Łączce istnieje rodzinny grób symboliczny.

15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci.

Łączka

Od lata 1944 r. komuniści rozpoczęli proces sukcesywnego przejmowania władzy w Polsce. W ciągu kilku lat, wspierani przez Związek Sowiecki, doprowadzili do likwidacji zbrojnego i politycznego oporu, opanowali wszystkie struktury państwa, nadając mu totalitarny charakter. Po latach ich szczątki odnajdujemy na warszawskiej Łączce, miejscu które na zawsze miało być zapomniane.

O tym jak mordowano polskich bohaterów, dlaczego wybrano Powązki, i w jaki sposób chowano zamordowanych opowiada w dokumencie zrealizowanym dla Verba Veritatis – Instytuttu do walki z antypolonizmem, Daniel Echaust, varsavianista, przewodnik miejski, twórca Portalu Warszawskiego, specjalizujący się w tematyce Żołnierzy Wyklętych.

Cześć i Chwała Bohaterom

https://portalwarszawski.com.pl/2021/02/06/dokument-laczka-tam-chowano-polskich-bohaterow/

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły