CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Niedziela Palmowa w Łysych – Jedyna taka w Polsce. Wybory najpiękniejszej palmy! Wycieczka

   „Palmowo Niedziela w Łyséch to raj dla dusy tech ludźów co jem kurpśowsko tradycjo blïsko. Pśękne palmyjek strojne panny idó tego dńa w procesjï za dostojneńï kośćoła i władzów. Kurpśowske jedło pachńe wtedyjuż z daleco. Stragany wselkej maśćï „zaprosajó” do podźïźańo pśękna tego co wyrobzïły sposobne ręce artystów ludowéch. Zespoły z nasej okolicy olekajó i tańcujó az echo śe po boru rozchodźï .Jek kto chce to wsystko zobocéć na swoje łocy ï usłyséć na swoje usy serdecńe zaprosomy do Łyséch.”

    My tam jeździmy od dziecka, i teraz tę tradycje kontynuujemy! Zawsze wracamy tam z wielką przyjemnością!

   W Polsce wykonywanie palm wielkanocnych ma bogatą tradycję. Szczególnie zwyczaj ten zachował się na Kurpiach w miejscowości Łyse oraz na Podkarpaciu w Lipnicy Murowanej, gdzie odbywają się corocznie konkursy na najdłuższą i najpiękniejszą palmę. Osiągają one wysokość kilkunastu metrów. Zrobione z wikliny, nie mogą zawierać żadnych metalowych części. Zdobione są baziami i kwiatami z bibuły. Po ich poświęceniu – zgodnie z ludową tradycją – zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo. Niegdyś wtykano także palmy na pola, aby Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem. Tu w Łysych tradycja ta ma już prawie 300 lat!

    Trud i zaangażowanie twórców palm zostaje doceniane podczas konkursu na Palmę Kurpiowską, który corocznie towarzyszy Niedzieli Palmowej. Z roku na rok palmy są piękniejsze i bogatsze. Zwycięzcom konkursu co roku wręczane są nagrody.
W protokole z posiedzenia Komisji Konkursowej oceniającej palmy podczas pierwszego konkursu 31 marca 1969 roku znalazł się następujący zapis: „Pragniemy, aby życzenia badacza Kurpiowszczyzny – doc. dr Adama Chętnika spełniły się i na Niedzielę Palmową zjeżdżały co roku do Łysych liczne rzesze turystów, by podziwiać piękne, olbrzymie puszczańskie palmy…”. Pierwszy konkurs cieszył się nie tylko zainteresowaniem turystów i gości. Został udokumentowany na taśmach filmowych przez Telewizję Białostocką, Polską Kronikę Filmową, CAF. Przewodniczącą pierwszej Komisji była Pani Barbara Zagórna-Tężycka z Ministerstwa Kultury i Sztuki. Ta właśnie instytucja od pierwszego konkursu wspierała finansowo w znacznym stopniu organizatorów.

    Ale to nie wszystko! Wspaniały targ z ludowym rękodzielnictwem, miodami, mięsami i lokalnym….alkohole, jest punktem obowiązującym. Odwiedzimy również KADZIDŁO ze skansenem „Zagroda Kurpiowska” i jeden z najpiękniejszych kościołów na Kurpiach, barokowo kościół pod wezwaniem św. Ducha w Kadzidle! Jednym słowem, ten dzień to bliskie spotkania z polską i piękną kulturą ludową.

Organizatorem wyjazdu są Portal Warszawski i Kazimierz Tour.

Data wyjazdu:  1404.2019 roku (niedziela)

Miejsce Wyjazdu: Plac Bankowy Godzina: 6.30

Czas trwania wycieczki: ok. 12 h

Koszt: 100 PLN/1 os. (cena obejmuje transport, całodniowe

Zapisy do 10/04/2019

mail w stopce