CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Praski radny złożył interpelację antydyskryminacyjną „Karta Otyli plus”

   Portal Warszawski otrzymał dziś interpelację napisaną przez grochowskiego, Marka Borkowskiego, skierowaną do burmistrza Pragi Południe, Tomasza Kucharskiego. Interpelacja została wysłana do burmistrza 20 marca bieżącego roku.

INTERPELACJA

w sprawie: dyskryminacji osób otyłych

           Codziennie widzę i bardzo mnie to martwi jak ludzie z nadwagą są  dyskryminowani, a w samej Warszawie może ich być nawet 500 tys. W autobusie czy tramwaju  nikt nie chce obok nich  siadać bo zajmują za dużo miejsca. Siedzenia nie są dostosowane do ich gabarytów. Stąd tracą możliwość komunikowania się i  rozmowy z ludźmi.

To samo jest w przychodniach, urzędach, restauracjach i innych instytucjach. Krzesła są przewidziane na ogół dla osób ważących do 110-115 kg., tak samo jst w samolotach.

    Często Ci ludzie wymagają wsparcia aby odchudzić się. Dlatego uważam, że ratusz powinien powołać kogoś w rodzaju tzw. „sygnalizatorów”, bądź „latarników”, którzy chodziliby po ulicach i wyławiali takich ludzi. Jak trafią na takiego człowieka to powinni z nim rozmawiać aby przekonać  ich do udziału w Miejskim Programie Walki z Otyłością w ramach polityki zdrowotnej.

W ramach tego programu  powinny być np. specjalnie wyznaczone  miejsca dla osób otyłych  w autobusach, tramwajach urzędach kinach itp. Przedsiębiorcy zatrudniający ludzi z nadwagą, którzy by schudli dostawaliby  specjalne premie lub zniżki w podatkach.

Problem ten szczególnie dotyka otyłe dzieci, które padają ofiarami prześladowania w szkołach gdzie wyżej wymienione działania winny być realizowane ze szczególną starannością

W ogóle należało by stworzyć specjalny fundusz do wsparcia likwidacji barier dla otyłych i dofinansowania programów edukacyjnych i zdrowotnych w celach profilaktyki zdrowotne  dla osób z nadwagą (diety, leki, produkty żywnościowe itp.).  Proponuję, aby taki program pilotażowo wprowadzić na Pradze Południe.

    Czy mógłby Pan zwrócić się do prezydenta miasta  o opracowanie i  podpisanie   Karty Otyli + zgodnie z wytycznymi WHO w sprawie polityki zdrowotnej?

Łącze wyrazy szacunku

Marek Borkowski

zdj. wikipedia