Mamy kolejny zabytek!

    „Podjąłem decyzję o wpisie do rejestru zabytków klatki schodowej (westybul i schody) budynku Towarzystwa Ubezpieczeń „Rossya” (ob. Banku PKO Oddział 1 w Warszawie), zlokalizowanej w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 124, z uwagi na zachowane wartości artystyczne, historyczne i naukowe.” – pisze Mazowiecki Wojewódzki konserwator Zabytków.

Obecnie budynek jest siedzibą Oddziału 1 Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski. Wpisem do rejestru objęto westybul i schody.
Towarzystwo Ubezpieczeń „Rossya” zostało powołane w 1881 roku. W tym samym roku utworzono oddział Towarzystwa w Królestwie Polskim. Kierownikiem polskiego oddziału, przez lata 1881-1915 był Henryk Barylski. W 1944 roku budynek został kwaterą Komendy Obszaru Warszawskiego AK. W wyniku działań wojskowych i bombardowań z przełomu sierpnia i września 1944 r. gmach został częściowo uszkodzony i wypalony.

    W 1947 r. zatwierdzono plany adaptacji budynku na potrzeby siedziby Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO), wykonane przez prof. Bohdana Lacherta.

    Gmach był przykładem luksusowej kamienicy wielkomiejskiej, na której budowę przekazano materiały najwyżej jakości – na przykład kute ręcznie balustrady wykonane w znanej warszawskiej Fabryce Wyrobów Żelaznych, Konstrukcji i Ornamentów „H. Zieleziński”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *