CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Agonia warszawskich ostańców!

    Wyburzanie ostańców (czyli niszczenie śladów przedwojennego miasta) trwa w naszym mieście od lat! Jest to proces wpisany w genetykę i duszę rządzących. Nieważne czy są to duże kamienice czy małe wolno stojące, jak ta na zdjęciu. Charakterystyczne jest to, że nie wyburza się domów, które nie nadają się do zamieszkania, tylko te, które są przeszkodą w tzw. rozwoju miasta! Taki proceder wyburzania pamiątek historii w krajach Europy Zachodniej (na który ratusz się bez przerwy powołuje) nie ma miejsca.

     Ta kamienica, którą widzicie Państwo na miejscu znajduje się tuż przy stacji Wilanowska. Okolice tego dawnego dworca od parunastu lat zamieniają się w najbrzydszą część miasta. Osie ulic Niepodległości i Puławskiej łączące się przy ulicy Wilanowskiej kończą się bliżej nieokreśloną architekturą, której brak spójności i charakteru. Wielka szkoda.

Ścisłe okolice stacji mają być w ciągu paru lat przekształcone w nowe miejsce przesiadkowe, co prawda plan rewitalizacji tego miejsca trwa od lat. Planu szczegółowego nie ma. 

Stara kamienica, jak widać, nie pasuje do wizji super nowoczesnego miasta. Ludzie dostali zastępcze lokale, te na dole już nieczynne. Wielka szkoda!

Portal Warszawski