CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Muzeum Narodowe bez Galerii sztuki polskiej i bez pomysłu

„Szanowni Państwo,

w odniesieniu do doniesień medialnych „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” pragnę poinformować, że nie jest prawdą, iż mam być współtwórcą nowej prezentacji dzieł malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Nigdy nie prowadziłem, nie prowadzę i nie zamierzam na ten temat prowadzić żadnych rozmów z dyrekcją Muzeum Narodowego w Warszawie. W żaden sposób nie popieram aktualnej polityki prowadzonej przez Muzeum Narodowe.

Z poważaniem,

Andrzej Starmach”

Oto oficjalne pismo człowieka, który ponoć miał zajmować się stworzeniem nowej galerii.

Profesor Miziołek likwiduje Galerię Sztuki Współczesnej XX i XXI wieku, która obejmowała polską sztukę. Niestety kierownictwo MN niestety nie ma żadnego pomysłu na ekspozycję, co gorsza osoba, która miała współpracować z MN, nie jest nawet o tym poinformowana.

Wczoraj Piotr Rypson zaprosił na swoje ostanie kuratorskie oprowadzanie po Galerii, którą osobiście bardzo lubię. Szkoda wielka, że znika, bo wystawa świetnie przemyślana i prace pokazywane niebywałe.

Zatem kogo już nie zobaczymy?

    Witkacego, Władysława Strzemińskiego, Henryka Stażewskiego, Katarzyny Kobro, Tamary Łempickiej, Marka Włodarskiego, Józefa Czapskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Edwarda Krasińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Natalii Lach-Lachowicz, Józefa Robakowskiego, Łukasza Korolkiewicza, Zofii Kulik, Zbigniewa Libery, Wilhelma Sasnala, Katarzyny Kozyry, Jarosława Kozłowskiego i wielu innych twórców, niekiedy zapomnianych. Widzowie nie obejrzą już prac multimedialnych i filmów autorstwa m.in. Themersonów, Natalii Lach-Lachowicz, Józefa Robakowskiego, Oskara Dawickiego.

Daniel Echaust, PW