CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Samolot dla VIP-ów gotowy do służby.

     Samolot Boeing 737-800 NG jest gotowy do wykonywania lotów o statusie HEAD, czyli m.in. z głową państwa czy marszałkami Sejmu. Polskie VIP-y mają do dyspozycji aż trzy nowe maszyny – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”
     Dwa tygodnie temu dowódca generalny Wojska Polskiego gen. broni Jarosław Mika zameldował ministrowi obrony, że samolot jest gotowy do wykonywania lotów o statusie HEAD. „Niewykluczone, że pierwszym VIP-em, który z niego skorzysta, będzie Andrzej Duda, podróżujący w czerwcu do USA” – pisze dziennik.
    „Boeing 737-800 NG w nietypowym malowaniu, m.in. z wizerunkami Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego czy Romana Dmowskiego na ogonie, przyleciał do Polski w listopadzie 2018 r.” – przypomina. Powodem, dla którego – jak czytamy – „biało-czerwony boeing będzie latał dopiero teraz”, jest wymóg, aby pierwszy pilot lotu o statusie HEAD miał wylatane danym samolotem co najmniej 250 godzin. „Ważna była także weryfikacja techniczna. W tym celu powołano specjalną komisję, a zwieńczeniem jej prac był lot weryfikacyjny, gdzie m.in. sprawdzano wszelkie parametry. Statek zatwierdził główny inżynier Wojsk Lotniczych” – wskazuje „DGP”. –

    „Kolejne dwa boeingi 737 NG mają trafić do Polski w przyszłym roku. Są już w procesie produkcyjnym, ostatnio przedstawiciele MON sprawdzali je we Francji, gdzie jest tworzona zabudowa wnętrza i systemów specjalnych (m.in. łączności). Tym razem mają być operacyjne już po trzech–czterech miesiącach, ponieważ część pilotów jest już wyszkolona” – podaje dziennik.(PAP)

Czytaj więcej: http://infoair.pl/boeing-dla-vip-ow-gotowy-do-sluzby-pierwszy-z-trzech-_more_114581.html?fbclid=IwAR3wKozzzmaZT8Ww2DoGfa1QuJyXwktlSUcCUBFTHW5TA9oANaMNOR1huLI

zdj. DGP