CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

W 2018 r. na polskich drogach zginęło 313 osób podróżujących motocyklami i motorowerami

    Kierujący oraz pasażerowie motocykli i motorowerów stanowią ponad 10% wszystkich śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w 2018 r. Do więcej niż połowy wypadków, w których poszkodowani zostali motocykliści lub ich pasażerowie, przyczynili się inni uczestnicy ruchu, zwłaszcza kierowcy samochodów osobowych.

     Aby zapobiec wypadkom z udziałem użytkowników jednośladów, kierowcy aut powinni przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że motocykle czy motorowery pod wieloma względami różnią się od samochodu. 

Ze względu na niewielkie rozmiary i zwrotność jednośladów trudniej ocenić, jaka odległość nas od nich dzieli i z jaką prędkością się zbliżają. Dlatego kierowcy samochodów w sposób szczególny powinni uważać na nadjeżdżające motocykle czy skutery, skręcając w lewo na skrzyżowaniu, a także przy zmianie pasa ruchu, ponieważ te pojazdy mogą znajdować się w naszym martwym polu – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Bardzo ważne jest również utrzymanie bezpiecznej odległości. Motocykle wytracają prędkość znacznie szybciej niż samochody. W związku z tym możliwa jest sytuacja, w której kierujący jednośladem zwolni (np. na łuku) bez użycia hamulca, jedynie redukując biegi. W takim przypadku nie włączą się światła „stop”, co może zmylić jadącego za nim kierowcę auta. Utrzymanie odpowiedniego dystansu od poprzedzającego pojazdu pozwoli wtedy wystarczająco szybko zareagować.

więcej tu; uwagakierowcy.pl

zdj. forsal.pl