Muranów – manifest człowieka socrealizmu! Spacer autorski!

    Muranów współczesny jest absolutnie niezwykłym osiedlem, gdzie splata się kultura życia z kulturą śmierci. Sama nazwa wskazuje już na włoskie konotacje, i przywołuje w pamięci nazwę włoskiej wyspy Murano, która słynie nie tylko z produkcji szkła!

  Muranów zmieniał właścicieli, zmieniało się też jego otoczenie i charakter, aby w końcu stać się na przełomie wieków największą dzielnicą żydowską w Europie.

  Nas jednak interesować będzie Muranów powojenny, który był wzorcowym manifestem socrealu, zbudowanym po II wojnie światowej i pozostającym wzorcem, na którym np. kopiowano Nową Hutę. Architektura Muranowa jest odzwierciedleniem kondycji artystów po wojnie, którzy swe klasyczne wykształcenie i wychowanie, próbowali wcielić w obcym im socrealizmie, który do końca nigdy nie był przez nich zdefiniowany! Warto zatem zozumieć Muranów, bo kryje on w sobie kawał historii sztuki i historię człowieka! Szczególnie jednego – wybitnego wizjonera Bohdana Lacherta!

Niełatwo się go budowało, ale mimo to Muranów jest perłą w naszym powojennym mieście! Ta dzielnica to suma wielu wybitnych polskich architektów.

Na spacer po Muranowie zapraszamy w najbliższą sobotę 15.06 o godzinie 17.00. Spotykamy się pod kinem Muranów, przy fontannie.

Spacer potrwa ok. 2h godzin, i prowadzić go będzie licencjonowany przewodnik miejski, twórca Portalu Warszawskiego, Społeczny Opiekun Zabytków – Daniel Echaust.

Opłata za spacer przyjmowana jest przed spacerem i jej minimalna stawka wynosi 15 zł.

Portal Warszawski

Przeczytaj również

Logotyp Portal Warszawski
Kontakt

Ostatnie atykuły