Poznańska 21 będzie jak nowa

    Całe dziesięciolecia stała pusta i bezbronna. Warszawscy społecznicy zajmujący się zabytkami nie dawali za wygraną. Najstarsza kamienica śródmieścia wróci do łask.

    „Jedna z najstarszych kamienic Śródmieścia. Budynek w trakcie prac zabezpieczających i remontowych po zeszłorocznej katastrofie budowlanej. Wymieniony został dach (jeszcze bez lukarn i docelowego pokrycia), przemurowana część ścian, wzmacniana jest konstrukcja.

Zamiast rozbiórki remont!”pisze na swoim profilu konserwator miejski, Michał Krasucki

Krótka historia kamienicy;

Kamienica przy Poznańskiej 21 – budynek wzniesiony w 1879 roku, przy ówczesnej ulicy Wielkiej. Kamienica była pierwszym murowanym domem przy tej ulicy. Dziś obiekt należy do miasta, nie nadaje się do zamieszkania ze względu na zły stan techniczny. Dom niszczeje, jednak właściciel nie przeprowadza żadnych prac związanych z konserwacją, bądź zabezpieczeniem budynku przed dalszą dewastacją. Pierwszy wniosek o wpisanie kamienicy do rejestru zabytków złożony został przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Warszawy dnia 14 marca 1978 roku. Kolejny wniosek wpłynął 27 lipca 2007 roku, jednak dom nadal nie posiada statusu zabytku.

Problemem w renowacji i zachowaniu kamienicy jest urzędniczy błąd z lat 90. XX wieku, kiedy to mieszkańców oficyn kamienicy wpisywano do rejestru jako współwłaścicieli budynku frontowego. Trwa również sprawa sądowa ze spadkobiercami budynku, jednak jest zawieszona od dziesięciolecia, nie widać wobec tego szans na rychłe zakończenie sprawy. (warszawa.wikia)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *