CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

7⃣5⃣ lat temu żołnierze „Zośki” uwolnili więźniów z warszawskiego szpitala Jana Bożego

     75 lat temu, 29 czerwca 1944 r., żołnierze batalionu „Zośka” uwolnili kilkunastu więźniów z warszawskiego szpitala Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej, blisko Starówki. Była to trzecia podobna akcja Armii Krajowej przeprowadzona w tym samym szpitalu w ciągu dwóch miesięcy. A zarazem przedostatnia polskiego podziemia przed wybuchem powstania.

Wczesnym latem roku 1944 wszystko już sprowadzało się do powstania. Nie było żadnego rozkazu, szeregowi żołnierze zapewne nie wiedzieli nawet o takich planach. A jednak przeciągająca się okupacja stała się już na tyle nieznośna, że konspiracja stawała się coraz mniej zakonspirowana, kolejne akcje coraz bardziej brawurowe… wszystko zmierzało do otwartego konfliktu. Jak pisał prof. Tomasz Strzembosz:

     „Tym, co nadawało wiośnie 1944 r. jakiś szczególny ton, jakiś przedsmak zbliżającego się powstania, były walki o uwolnienie więźniów, coraz częstsze, codzienne potyczki, wywoływane faktem krążenia po ulicach Warszawy uzbrojonych grup konspiratorów, grup, które w tym piątym roku okupacji, coraz cięższej i trudniejszej do zniesienia, zderzały się z hitlerowskimi patrolami, rozbrajały poszczególnych Niemców, a czasem po prostu włóczyły się po mieście. Zwłaszcza czerwiec i lipiec 1944 r. był okresem ciągłych utarczek, nie zawsze związanych ze zleconymi przez dowództwo zadaniami bojowymi, a niejako zrodzonych przez sytuację i atmosferę coraz bardziej napiętą”.

za; dzieje.pl

zdj. wikipedia.pl