CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Ścieżka dla smartfonowców to praca studentek Politechniki Warszawskiej

    Parę dni temu pisaliśmy o tej niezwykłej ścieżce, z której chyba mimo wszystko ludzie rozmawiający prze smartfony, nie korzystają 🙂

  „Specjalny pas ruchu dla tych, którzy chcą sprawdzić coś w smartfonie, wzbudził ogromne zainteresowanie. Okazuje się, że za pomysłem stoją cztery studentki Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej: Joanna Majsak, Marcelina Orchowska, Marianna Babral i Julia Szafrańska.

– W ramach seminarium miałyśmy wymyślić dowolną formę sztuki w przestrzeni miejskiej, w okolicy naszego Wydziału – opowiadają autorki projektu. – Chciałyśmy zrobić coś, co będzie zabawne, ale też będzie przekazywać jakąś myśl. Nasza burza mózgów zaczęła się od paru luźnych pomysłów. Myślałyśmy o jakiejś formie gry w stylu „Pokemon Go”, ale na Wydziale, manifeście w formie happeningu, zwracającego uwagę na tłumy studentów architektury siedzących przy komputerach, czasami klikających coś w biegu. Nagle wyłonił się pomysł ścieżki dla ludzi ze smartfonami.

To właśnie ten pomysł najbardziej się spodobał, bo nie był związany tylko ze studentami, ale miał też miejski kontekst.

Nauka poprzez zabawę

– Ścieżka nie miała być „prawdziwa” w sensie użytkowym, miała być pewną formą wizualnego dowcipu, który zwraca uwagę na coś, co jest potencjalnie problemem naszych czasów – zaznaczają studentki. – To, że wszyscy intensywnie korzystamy z telefonu, jest oczywiste, ale grupa takich osób często potrafi być uciążliwa w ruchu pieszych, na chodnikach zdarzają się wypadki spowodowane brakiem uwagi. Ta ścieżka trochę wyśmiewa takich użytkowników, a jednocześnie zmusza do refleksji – bo w końcu każdy z nas chociaż raz szedł chodnikiem, patrząc w telefon – czy pewnego dnia będziemy potrzebować takiej ścieżki, żeby poruszać się po mieście? Może będzie jak w „Black mirror”, gdzie faktycznie chodniki są podzielone na strefy, bo inaczej ruch pieszych byłby niemożliwy przez zdominowanie naszego codziennego życia przez nowe technologie? Czy powinniśmy się tego bać, czy po prostu zaakceptować, że w tę stronę idziemy jako społeczeństwo? Na żadne z tych pytań nie dajemy odpowiedzi, po prostu chcemy na nie zwrócić uwagę.”

więcej tu; https://placpolitechniki1.wordpress.com

zdj.  Jakub Kasprzyk Architekt