CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

11 listopada ruszy odbudowa Pałacu Saskiego.

    Zapowiedzi odbudowy Pałacu Saskiego są aktualne i wciąż trwają dyskusje, w jakiej formie zostanie on odbudowany.

     Podczas posiedzenia wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości Jarosław Sellin przedstawił informację na temat realizacji Programu Wieloletniego ,,Niepodległa” na lata 2017-2022. Omawiano również przebieg uroczystości, które odbędą się 11 listopada oraz wydarzenia organizowane w roku stulecia odzyskania niepodległości.

    „Zielone dachy i ściany na pl. Piłsudskiego? Jeśli tak, to patyna na miedzianych dachach – proponuje Saski 2018

    Pytacie nas o „alternatywny pomysł” z ostatnich dni. Saski 2018 od 7 lat działa na rzecz odbudowy gmachów w historycznej formie. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ogłoszona przez Prezydenta RP restytucja Pałacu Saskiego ma odbywać się w zgodzie z zapisami Rekomendacji Warszawskiej w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego. W tym duchu prowadzone są rozmowy z prezydentem Warszawy, Rafałem Trzaskowskim.

Czekamy na odbudowę w historycznej formie!”

   Co bardziej nas ciekawi to fakt, że Marek Budzyński (architekt m.in. budynku BUW, Sądu Najwyższego), zaprezentował po raz pierwszy publicznie projekt koncepcyjny na Plac Saski jako alternatywę dla odbudowy Pałacu Saskiego. „Kolumnada Skwarcowa” miałaby zostać zastąpiona projektem, który będzie łączył „przeszłość , teraźniejszość i przyszłość”, zwracając uwagę również na historyczne warstwy (zachowane podziemia!). Strefa pamięci w postaci niezwykłego pomnika Nieznanego Żołnierza zostałaby ubrana w architektoniczną oprawę.
To faktycznie odważna wizja projektu dla Placu Saskiego, a przede wszystkim ważny głos w dyskusji na temat odbudowy Pałacu Saskiego (Budzyński:„odbudowy kolumnady Skwarcowa) – donosi Tu było tu stało.

   Głos jednego z najważniejszych architektów współczesnych, który pomysł odbudowy Pałacu Saskiego traktuje jako niszczenie tego ważnego symbolu pamięci jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza. Nasze zdanie na temat odbudowy Pałacu chyba znacie (jesteśmy na nie). Natomiast jesteśmy ciekawi co sądzicie o tym projekcie?” – pytamy za Tu było tu stało.

   A my przypominamy naszą opinię na temat odbudowy Pałacu Saskiego https://www.portalwarszawski.com.pl/2018/09/24/

PW, Tu było tu stało, SASKI 2018