CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Czy jest szansa uratować drewniak Burkego

     Piętrowy drewniak znajdujący się przy ulicy Kawęczyńskiej zwany jest oficyną Burkego. Budynek ma ponad sto lat, i kak podają źródła powstał w 1890 r.! Choć ciężko w to uwierzyć, ale do niedawna mieszkali w nim ludzie. Jest to absolutna perła architektoniczna, która przypomina o starej, drewnianej zabudowie Szmulowizny.

Stowarzyszenie dla Pragi dwa miesiące temu wystosowało apel, które zmobilizowało całe grono miłośników Warszawy „akcje ratowniczą” tego niezwykłego obiektu.

    Jak poinformowało Stowarzyszenie dla Pragi, pojawił się kolejny mocny głos wsparcia. Jest to przyjęta jednogłośnie uchwała Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Ochrony Zabytków i Dziedzictwa Kulturowego, działającej przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków Michała Krasuckiego. Uchwała skierowana jest do władz miasta Rafała Trzaskowskiego i Renaty Kaznowskiej. Organizacje pozarządowe domagają się podjęcia pilnego ratunkowego remontu unikatowego w skali Warszawy zabytku, jakim jest drewniak.

    To kolejny w ostatnich tygodniach ważny głos, po interwencji radnych Rady Miasta Gabrieli Szustek i Beati Michalec. Mamy nadzieję, że w budżecie na 2020 r. znajdą się środki, dzięki którym będzie można uratować drewniak! – komentuje stowarzyszenie!

PW

zdj. Butem po Wawie