CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

[ZDJĘCIA] Dziś w ciągu jednej nocy zniszczono aż 20 fasad zabytkowych kamienic!!!

     Naprawdę nie wiem co trzeba mieć w głowie, żeby takie rzeczy robić. Podejrzewam, że tej głowy po prostu nie ma, a  ktoś kto niszczy ciężką pracę, wykonaną zresztą za publiczne środki, jest po prostu kupą mięsa i autentycznym bezmózgiem. Dostałem właśnie od Porozumienia dla Pragi zdjęcia 20 zniszczonych, tylko dziś w noc,y zabytkowych kamienic!

   Na górze widzicie Państwo, Dom mieszkalny pracowników Tramwajów Miejskich przy ul. Kawęczyńskiej 16, który został zbudowany w 1928 roku, przez wybitnego architekta Dzierżanowskiego. Dom ten przetrwał wojnę praktycznie w nienaruszonym stanie! Jest to wyjątkowy obiekt pod względem architektury, jak i sama zajezdnia znajdująca się obok. Bardzo bogata ornamentyka, opracowanie detalu, łączenie stylów – wszystko czyni go wyjątkowym. Bodajże w tamtym roku przeszedł rewitalizację, która jest programem ogólnomiejskim. Okazuje się, że właśnie dziś w nocy zniszczono na samej Kawęczyńskiej ok 20 kamienic!!! Ofiarą właśnie padł również dom Dzierżanowskiego!

    Mam świadomość, że może maksymalnie 5% mieszkańców naszego miasta docenia w ogóle to, że mamy coś takiego jak przedwojenną architekturę i nie oczekuję cudów od ludzi! Niestety zjawisko niszczenia za pomocą graffiti nie jest zjawiskiem nowym, ale na Szmulkach jest ono ostatnio bardzo odczuwalne!

    Uważam, że najlepszą karą dla osoby niszcząca zabytki bardzo wysoka kara finansowa np. miliona złotych, i czas to wprowadzić bo jeśli chodzi o polskie zabytki to polskie prawo nie kuleje, a praktycznie nie chroni naszej historii!

Więcej zdjęć tutaj: https://www.facebook.com/PorozumienieDlaPragi/

Daniel Echaust, Społeczny Opiekun Zabytków

PW