CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Stacja Metro Szwedzka w Warszawie jest inspiracją dla fotografów!

     Krajobraz rodem z cyberpunkowych gier i filmów. To miejsce w stolicy przyciąga od niedawna po zmroku miłośników fotografii alternatywnej. Dzięki temu stacja Szwedzka szybko stała się hitem Instagrama. Niektórzy kwestionowali nawet zasadność ulokowania w tym miejscu wejścia, gdyż – jak argumentowano – „na co komu przystanek przy ruinach?” – pyta turystyka.wp.pl

    Noizz zaś podaje, że na rogu ul. Stalowej i Czynszowej ma stanąć nowe osiedle. Zniknąć ma natomiast zajezdnia Stalowa, a teren na którym się znajdowała zostanie sprzedany deweloperom. Na Strzeleckiej i Środkowej powstać ma zaś pierwszy warszawski „woonerf” – ulica po której samochody jeżdżą wolno, a kierowców obowiązują takie same prawa jak pieszych czy rowerzystów. Przy ulicy Szwedzkiej powstać ma również lokalny bazar i dwa skwery.

A jak jest naprawdę?

    Fotografowie i turyści zachwycają się malowniczym otoczeniem Stacji Metra Szwedzka, a czytelnicy perspektywicznym myśleniem inwestorów. Tymczasem, to nie jest myślenie perspektywiczne, bowiem, przystanek jest zbudowany na potrzeby deweloperów, bo te ruiny to dawna fabryka Pollena, nie Praga, która już trzeci raz zmienia właściciela, a w planach od 15 lat jest osiedle loftów plus nowa zabudowa wkomponowana w fabrykę. Nikomu innemu to nie posłuży, a mogłoby, bo kilkaset metrów dalej są tory kolejowe z Nowego Dworu Mazowieckiego i Legionowa i można było zrobić świetny węzeł przesiadkowy plus parking P+R dla kierunku Marki, Wołomin.

Jak się dobrze wczytać, to teren ten, na którym zresztą mieszkańcy chcieli mieć trochę zieleni i planowali park – patrz: „konsultacje społeczne” – , ZOSTANIE SPRZEDANY DEWELOPEROM. DEWELOPERZY WIĘC DECYDUJĄ GDZIE I CO POWSTANIE W WARSZAWIE.. To samo zrobiono budując stację metra Stadion Narodowy, który obecnie zieje pustką. Jej odbiorcami będą mieszkańcy ekskluzywnego osiedla Port Praski. Tak więc, naprawdę cała Praga ma tylko jedną stację dla siebie – Dworzec Wileński, który już robi bokami. No, to popatrzmy sobie na ładne fotografie.

Beata Bielińska – Jacewicz

zdj. Noizz