CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Powstały propozycje szlaków drewnianej architektury województwa mazowieckiego!

    DREWNIANE DZIEDZICTWO MAZOWSZA – społeczne wytyczanie szlaków turystycznych – tak nazywa się projekt zrealizowany przez Fundację Herditas.

   „JUŻ SĄ – nasze propozycje szlaków drewnianej architektury województwa mazowieckiego! Przeprowadzone w październiku wraz z naszymi wolontariuszami objazdy terenowe, a następnie intensywne prace związane z obróbką pozyskanych w terenie materiałów oraz wytyczeniem i przygotowaniem map dały efekt w postaci 10 tras samochodowych i 30 tras rowerowych szlakiem drewnianej architektury Mazowsza. Wybrane przez nas obiekty pogrupowaliśmy według rejonów (warszawski południowo-wschodni, warszawski południowo-zachodni, warszawski północno-zachodni, warszawski północno-wschodni, siedlecki, radomski, płocki, ostrołęcki, mławski) – mapa zabytków z podziałem na regiony znajduje się tutaj: https://fundacja-hereditas.pl/projekty.php?id=610.

J    AK TO DZIAŁA? Poprzez odnośniki do poszczególnych map z wytyczonymi trasami można wejść na interesujący nas szlak. Pod każdym z nich znajdziecie: rozbudowany opis trasy, mapę z zaznaczonymi obiektami, zdjęcia obiektów oraz wykres wysokości i odległość między poszczególnymi obiektami. Oprócz głównych obiektów, stanowiących szkielet szlaku, na trasach uwzględniono dodatkowo atrakcje dla dzieci, obiekty gastronomiczne oraz inne ciekawostki turystyczne.

Trasy dla amatorów dwóch kółek: https://fundacja-hereditas.pl/projekty.php?id=612

A jeśli wybieracie samochód: https://fundacja-hereditas.pl/projekty.php?id=611

Każdą trasę można wyświetlić w przeglądarce lub ściągnąć na własny komputer w postaci pliku z danymi. Dostępne są różne formaty plików, m.in. GPX (np. do wgrania na odbiornik GPS), KML (format Google Earth) i PNG (rysunek). Mapy można również wyświetlać w aplikacji Traseo zainstalowanej na smartfonie. Każdy plik jest przystosowany do otwierania w programie qGIS. Podkład stanowi darmowa mapa OSM (Open Street Map).

CO DALEJ? Rezultaty osiągnięte w trakcie realizacji projektu będą wykorzystywane w dalszych działaniach Fundacji Hereditas oraz zespołu portalu drewnianemazowsze.pl. Przygotowane trasy posłużą do stworzenia oficjalnego szlaku architektury drewnianej Mazowsza w terenie, wraz z tablicami i znakami informacyjnymi na drogach, oraz opracowania książki-przewodnika po szlaku.

Życzymy wielu niezapomnianych wrażeń na szlakach „drewnianego Mazowsza”!

Szczegółowe informacje dotyczące wytyczonych w ramach projektu szlaków można znaleźć na stronach fundacja-hereditas.pl (https://fundacja-hereditas.pl/projekty.php?id=602) oraz drewnianemazowsze.pl.

DREWNIANE DZIEDZICTWO MAZOWSZA – społeczne wytyczanie szlaków turystycznychJUŻ SĄ – nasze propozycje szlaków…

Opublikowany przez Fundacja Hereditas Wtorek, 19 listopada 2019