CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Pomnik Chwała Saperom jak NOWY!!

    Pomnik Chwała Saperom, którego autorem jest Stanisław Kulon, stanowi zespół trzech podmiotów, gdzie ów żelbetowy słup wbitego w dno rzeki, przy wejściu do Portu Czerniakowskiego, jest częścią tego założenia rzeźbiarskiego! Na słupie znajdują się postacie trzech żołnierzy wbijających pal. Pomnik upamiętnia pracę I Armii Wojska Polskiego na rzecz odbudowy Warszawy tuż po wojnie! Został odsłonięty w 1975 roku.

     Zbyszko Cieszyński, właściciel MiamiWars 3 lata temu 2016 r.)zgłosił do budżetu partycypacyjnego w 2017 roku, projekt aby ten pomnik zrewitalizować (zabrakło wtedy 100 głosów). Portal Warszawski miał w tym również swój udział bo w czasie rejsów po Wiśle zgłaszał parokrotnie do odpowiednich służb, że fatalny stan pomnika zagrażał życiu!!

Tu o tym pisaliśmy: www.portalwarszawski.com.pl/2019/06/05/pomnik-chwala

    Po 44 latach ten piaskowy pomnik (trzeci element kompozycji rzeźbiarskiej) przeszedł gruntowną rewitalizację. Przede wszystkim pupa trzymana przez saperów zyskała pełną formę z ornamentyką, rzeźba zyskała na nowo pełnoplastyczność, formę i brakujące elementy! Zwrócono jej również bazę i wyremontowano słup, na którym stoi!

Rewitalizację rzeźby rozpoczęto w na przełomie lipca/sierpnia. Rewitalizacja odbywał się in situ, a od czwartku cieszy nas znów swoim nowym blaskiem!

Bardzo, bardzo dziękujemy!

Daniel Echaust – Portal Warszawski, Społeczny Opiekun Zabytków, Zbyszko Cieszyński –  MiamiWars

Tak pomnik wyglądał:

 W czasie pracy:

Wygląda tak:

zdj. PW, i Zbyszko Cieszyński