CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Czesław Niemen doczekał się swojego muralu!

    Na ścianie budynku znajdującego się na warszawskiej Białołęce powstał niezwykły mural z podobizną Czesława Niemena. Autor, Bruno Althamer, wcześniej stworzył m.in. symboliczną podobiznę Kory na Nowym Świecie. Nieprzypadkowo wybrał lokalizację nad Kanałem Żerańskim.

Na ścianie budynku znajdującego się na warszawskiej Białołęce powstał niezwykły mural z podobizną Czesława Niemena….

Opublikowany przez Pawła Brodowskiego Czwartek, 28 listopada 2019

    Mieszkańcy warszawskiej Białołęki mogą już cieszyć oczy artystyczną podobizną Czesława Niemena, która powstała na ścianie budynku przy ulicy Płytowej nr 14, nieopodal Kanału Żerańskiego. Ta lokalizacja jest nieprzypadkowa.

    Bruno Althamer dokładnie tłumaczy, dlaczego właśnie tam postanowił umieścić wizerunek słynnego polskiego artysty. „To tam, nad Kanałem Żerańskim mieściły się wielkie zakłady produkujące wielkie płyty dla warszawskich osiedli. To tam realizował się obraz dzisiejszego miasta – Warszawski sen”- czytamy w wiadomości od autora muralu.

To nawiązanie do twórczości Czesława Niemena, który stworzył m.in. „Sen o Warszawie” z 1966 roku, który do dziś pozostaje jedną z najsłynniejszych kompozycji piosenkarza. Powiązań z lokalizacją jest jeszcze więcej – Althamer tłumaczy:

Odniosłem się do twórczości Czesława Niemena – pierwszego Polskiego artysty [pisownia oryg. – przyp. red.], który otrzymał złotą płytę. Miało to miejsce 43 lata temu. Nagroda została przyznana za album „Dziwny jest ten świat”, który został sprzedany w ilości prawie 150 000 egzemplarzy!

I właśnie słowo „płyta” jest tu kluczowe. Dzięki muralowi z podobizną piosenkarza na ulicy Płytowej, gdzie niegdyś produkowano płyty budowlane, Robert Althamer chce „przemianować nazwę ulicy, przy jednoczesnym braku ingerencji w tą nazwę”. Dlatego też zamiast namalowanych źrenic widzimy dwie złote płyty.

za; kulturagazeta.pl