CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Na Woli powstanie Liceum Żydowskie

    Liceum Ogólnokształcące im. Zuzanny Ginczanki ma działać przy Zespole Szkół Lauder-Morasha przy ul. Wawelberga na Woli. Placówka uczniów przyjmie już we wrześniu tego roku. To pierwsza taka szkoła w Warszawie od 1968 roku.

Każdy z uczniów i uczennic będzie mógł wybrać jeszcze jeden język obcy do tych, które są uczone w liceum. Będzie mógł wybrać pomiędzy językiem hebrajskim a językiem jidysz – mówi Radiu Kolor nauczycielka literatury Anna Patalas, która koordynuje pracę nad powołaniem liceum.

 – Utrzymywana jest tradycyjna kuchnia żydowska z oddzieleniem mięsa od produktów mlecznych. Na pewno chcemy dążyć do tego, żeby uczniowie jedli mniej mięsa, ale oczywiście, jeśli będą chcieli, będą mogli przynosić własne posiłki – mówi Anna Patalas.  

Nowe liceum będzie składało się z dwóch klas. W każdej ma się znaleźć ok. 20 osób. Ze względu na epidemię, rozmowy kwalifikacyjne osób, które chcą dostać się do szkoły, odbywają się przez internet. Potrwają do 17 maja/

za: Radio Kolor

     Zuzanna Ginczanka, właściwie Zuzanna Polina Gincburg (ur. 22 marca 1917 w Kijowie, zm. 1944 w Krakowie) była polską poetka pochodzenia żydowskiego.

Zuzanna Ginczanka zaczęła pisać wiersze już w wieku 10 lat. Te pierwsze opublikowane ukazywały się w gimnazjalnej gazetce „Echa szkolne”. Za namową Juliana Tuwima wzięła udział w konkursie poetyckim w 1934 roku ogłoszonym przez „Wiadomości Literackie” i zdobyła w nim wyróżnienie. Wiosną 1935 roku rozpoczęła współpracę z „Wiadomościami Literackimi”; należała do kręgu Skamandrytów. (wiki)