CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

To naprawdę bardzo ciężki czas dla finansów Warszawy – R. Trzaskowski

    Rafał Trzaskowski opublikował właśnie dane dotyczące kondycji finansów Warszawy. Nie wygląda to dobrze!

    Nadszedł naprawdę bardzo ciężki czas dla samorządowych finansów. Po całej serii gigantycznych wydatków spowodowanych działaniami rządu, które musieliśmy ponieść (m.in. drastycznie zwiększone koszty systemu gospodarowania odpadami czy dużo większe wydatki związane z „deformą” edukacji) spadł na nas dodatkowy cios: kryzys wywołany epidemią #koronawirus.

Twarde dane pokazują, że epidemia uderza w finanse stolicy z każdym miesiącem coraz bardziej. Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń – w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41% spadku rok do roku! Za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym.

Tymczasem nasze wydatki nie maleją. Angażujemy nasze środki w walkę z epidemią, m.in. kupując niezbędny sprzęt ochronny dla personelu medycznego czy dezynfekując przestrzenie publiczne, a także natychmiast uruchamiając szereg pakietów pomocowych w ramach #WarszawaWspiera, w tym dla przedsiębiorców, ludzi i instytucji kultury, edukacji czy potrzebujących.

Mimo wielu apeli samorządów, w tym Miasto Stołeczne Warszawa, rząd nie partycypuje w tych wszystkich kosztach, albo robi to w minimalnym stopniu. To musi się zmienić. Samorządy dalej muszą kontynuować programy inwestycyjne, aby przeciwdziałać spowolnieniu gospodarczemu.

Przed nami twarda, trudna rzeczywistość. Gospodarki nie naprawi się wyłącznie „odmrażaniem”, przeprowadzanym do tego w sposób mało racjonalny i niespójny. Trzeba mocnego wsparcia finansowego dla samorządów, trzeba dobrych narzędzi, trzeba współpracy – apelujemy o to kolejny raz! Konieczna jest zmiana reguły wydatkowej, która pozwoli nam na dodatkowe kredyty i bardziej elastyczne zarządzanie naszymi finansami. Konieczne jest także konkretne wsparcie finansowe zadań, które wykonujemy. W innym wypadku kryzys gospodarczy w Polsce będzie jeszcze bardziej dotkliwy – dla nas wszystkich.

Nadszedł naprawdę bardzo ciężki czas dla samorządowych finansów. Po całej serii gigantycznych wydatków spowodowanych…

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Czwartek, 7 maja 2020