CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Wielki powrót Bazaru Różyckiego!

    Parę miesięcy temu „gruchnęła” wiadomość, że miasto niszczy  Bazar Różyckiego! Że likwidowany jest ów Bazar! Wtedy też uspokajaliśmy, że wobec Bazaru są podjęte już bardzo konkretne działania.

     Radio Eska informuje, że „wracają pyzy, flaczki i berbelucha! Bazar Różyckiego przechodzi reaktywację i już w sierpniu mają się tam pojawić stragany – nowe, ale jak „za dawnych lat”! Będzie też trochę nowości, m.in. imprezy z muzyką na żywo, animacje dla dzieci, a nawet… msza święta

      Bazar Różyckiego to tożsamość nie tylko Pragi, ale naszego miasta! To wielka historia rodziny Różyckich, handlu miejskiego i całej rzeszy ludzi! Opuszczony, bez pomysłu nowego inwestora, Bazar od dłuższego czasu straszył swoim wyglądem, i dlatego Miasto zdecydowało się ucywilizować teren! Likwidowane są stare, zniszczone budy (dwie  będą odtworzone (z oryginalnego materiału) w części bazaru od ul. Brzeskiej), doprowadzone mają być media, i postawione nowe punkty sprzedażowe!

    Jednym słowem Bazar Różyckiego zostaje poddawany powolnej rewitalizacji, co niektórzy mylą błędnie z gentryfikacją!

To wszystko w ramach projektu OFF Brzeska.

   Na znanym od ponad 100 lat praskim bazarze znów ma się pojawić świeży chleb, nabiał czy przetwory od mazowieckich sprzedawców. Wróci też lokalna gastronomia – czyli wszystko to, za czym tęsknią warszawiacy.

Odtwarzamy układ budek, które tutaj istniały, wprowadzamy znów handel spożywczy. Chcemy tu ściągnąć Warszawę, tak jak było kiedyś – tłumaczy współorganizator projektu, Tomasz Purchała.

Projekt OFF Brzeska został przedyskutowany z właścicielem terenu. Na wymienionym bruku powstaną nowe 32 boksy kupieckie oraz około 50 stanowisk handlowych mobilnych. Od poniedziałku do piątku będzie targowisko, wieczorami od czwartku do niedzieli na Różycu będą się odbywały imprezy z muzyką, często na żywo. W soboty i niedziele będzie można zjeść typowo praskie śniadanie. W niedziele będą odbywały się też msze święte prowadzone przez zakonników. Jak zapowiada organizator projektu – na bazarze będą się też odbywały duże wydarzenia muzyczne.

za; Radio ESka, Off Brzeska, PW