9 listopada 1915 roku w urodziła się Hanka Bielicka

    9 listopada 1915 roku w Konowce urodziła się Hanka Bielicka – artystka kabaretów ”Szpak”, ”U Lopka” i ”U Kierdziołka”, aktorka występująca na scenach teatru Wilna (Teatr Polski na Pohulance,1939-44), Białegostoku (Teatr Miejski, 1945), Łodzi (Teatr Kameralny Domu Żołnierza, 1945-49) oraz w teatrach stołecznych: Współczesnym (1949-54), Syrena (od 1954), także w radiu i telewizji.

   W 1939 r. ukończyła romanistykę na UniwersytecieWarszawskim oraz Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie pod okiem Aleksandra Zelwerowicza. Wystąpiła w ponad 20 filmach kinowych i telewizyjnych. Zagrała m.in. w serialach: Wojna domowa, Palce lizać, Badziewiakowie, wcześniej także w filmach fabularnych: Zakazane piosenki (debiut filmowy Hanki Bielickiej), Celuloza, Cafe pod Minogą, Małżeństwo z rozsądku, Piekło i Niebo i słynną ciotunię w Panu Wołodyjowskim. Artystka słynęła z wyjątkowego poczucia humoru i optymizmu, którego źródłem było jej szczęśliwe dzieciństwo. A także z charakterystycznego głosu zwanego ”najpiękniejszą chrypką świata”. Prywatnie artystka była wielką miłośniczką kapeluszy. Podobno bez tego atrybutu można ją było spotkać tylko w trzech miejscach – w domu, garderobie teatralnej i… w szpitalu”.

    O swoim uwielbieniu do kapeluszy, które były integralną częścią jej osobowości mówiła: „Ja mam mniej lat niż kapeluszy, bo lata lecą, a kapelusze wychodzą z mody… ale kapelusze nie przysparzają zmarszczek”. Ostatnim filmem w jakim zagrała był film ,,Ja wam pokażę!”. Odeszła 9 marca 2006 roku. Spoczęła na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

za; Historia Polski dzień do dniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *