Pomnik gen. J. Hallera Powstanie na pl. Hallera

    Jak poinformowała Fundacja Inicjatyw Społecznych, na praskim Placu Hallera, stanie pomnik generała.

    „Miło mi poinformować, że dzięki wsparciu Fundacji BGK rozpoczęliśmy pracę nad projektem pomnika gen. Józefa Hallera, który zgodnie z założeniem ma stanąć na Pl. Gen. Józefa Hallera w miejscu gdzie dzisiaj postawiona jest tablica pamiątkowa. Mam nadzieję, że już w grudniu będę mógł zaprezentować gotowy projekt. Wszystkich, którym bliska jest idea uhonorowania naszego bohatera zapraszam do współpracy. Przed nami jeszcze dużo pracy, procedury, zgody, a przede wszystkim zebranie funduszy.”

    Zapraszam do wspólnego zorganizowania Komitetu Budowy Pomnika Gen, Józefa Hallera. Zgłoszenia chęci uczestnictwa proszę zgłaszać mailowo na adres Fundacji – fundacja@inicjatywy-patriotyczne.pl  – pisze Piotr Rzewuski, z Fundacji.

    Józef Haller von Hallenburg urodził 13 sierpnia 1873 roku w Jurczycach, a zmarł  4 czerwca 1960 w Londynie. Haller był jednym z najznakomitszych generałów broni w historii Wojska Polskiego. To Naczelny Dowódca wszystkich Wojsk Polskich od 4 października 1918 roku, komendant Legionów, od 16 marca do 2 kwietnia 1915 roku, pełniący obowiązki komendanta Legionów od 4 do 13 listopada 1916 roku, minister bez teki w drugim rządzie Władysława Sikorskiego w październiku 1939 roku. Był przewodniczącym Obywatelskiego Komitetu Wykonawczego Obrony Państwa w 1920 roku, dowódcą Frontu Północnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej, Generalnym Inspektorem Armii Ochotniczej w 1920 roku. Był również prezesem Rady Naczelnej Stronnictwa Pracy w 1937 roku, Komendantem Polowych Drużyn Sokolich w 1913 roku, harcmistrzem przewodniczący ZHP, prezesem Komitetu PCK, działaczem politycznym i społecznym. Kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.

    W końcu twórca Armii Polskiej we Francji, zwaną też Błękitną Armią (fr. L’Armée bleue od koloru francuskich mundurów) lub Armią Hallera. Była to polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w roku 1917, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego. 

Obecnie stoi tablica pamiątkowa.

 

za; Fundacja Inicjatyw Patriotycznych, wiki, PW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *