CODZIENNIE odkrywa Warszawę
na nowo

Kim jest Jan Mencwel?

    Dziś o „organizacji” Miasto Jest Nasze i jej obecnym prezesie, Janie M. słów kilka. A i innych organizacjach aktywistycznych też padnie ich trochę – zapowiada Warszawska Opłata Wjazdowa.

    Od roku 2017 MJN nie publikuje swoich sprawozdań finansowych.
A dlaczego? Dlaczego ta organizacja społeczna, walcząca o dobro publiczne i potrzeby obywateli nie wskazuje swoich dobroczyńców?
Może jest tylko organizacją lobbującą na czyjąś korzyść? Tego się nie dowiemy, dopóki MJN nie wskaże oficjalnie i publicznie źródeł swoich dochodów – czytamy na stronie WOW

Jakie studia Jan ukończył?

   „Ano jest absolwentem Instytutu Kultury Polskiej Uniwesytetu Warszawskiego z roku 2008. Ciekawostka. Andrzej – papa prezesa Jana to w latach 1998 – 2005 dyrektor Instytutu Kultury Polskiej. Również papa to Przewodniczący Rady Naukowej IKP (2005–2008). Członek senatu UW dwóch kadencji (2002–2005, 2005–2008). Tak więc już wiecie jak szły studia prezesowi MJN? Strona Fundacji Batorego, sprawozdania np. z 2001 r. czy 2016 r. dziwnym trafem wskazują Andrzeja – papę Jana. Przypadek?

Zatem do rzeczy

    Obecny prezes MJN działał sobie kiedyś w fundacji Stocznia, tej samej, która w roku 2020 została operatorem ponad 100 mln Euro na prowadzenie „konsultacji społecznych”. Która na cele statutowe z UE dostała w latach 2014 – 2020 11 mln złotych.Kto jest również fundatorem Stoczni?
A np. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Obecnie prezes MJN „zatrudniony” jest w organizacji ClientEarth w niejasnym charakterze pracownika „Social Media”. Czy również jest odpowiedzialny jako prezes fp na FB za blokowanie użytkowników oraz komentarzy osób, które domagają się prawdy w różnych kwestiach? – zapytuje Warszawska Opłata Wjazdowa. Np. źródeł finansowania?

ClienEarth to tzw. „Prawnicy dla Ziemi”

   To ci sami, którzy tak mocno lobbują w sprawach środowiska w Polsce.„Europejska Fundacja Klimatyczna razem z instytucjami takimi jak DG Environment – środowiskowe ramię Komisji Europejskiej, The Oak Foundation i The Sigrid Rausing Trust współfinansuje ClientEarth, czyli “prawników dla ziemi”, którzy mocno działają w kwestii wprowadzania ustawy antysmogowej w Krakowie.

A z jakich środków finansowana jest DG Environment, The Oak Fundation czy The Sigrid Rausing Trust? – zapytuje WOW

    „W regionach małopolskim, śląskim, opolskim, mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim i podkarpackim…a także w miastach Kraków, Rzeszów, Wrocław, Nowa Ruda…w dalszym ciągu w Zakopanem, Nowym Sączu, Oświęcimiu, oraz Rabce Zdroju. We wszystkich tych miejscowościach rozpatrywany jest zakaz spalania paliwem stałym, czyli węglem i drewnem…” „ClientEarth, czyli „prawnicy dla Ziemi” są mocno zaangażowani w blokadę „polskiego węgla”, blokowanie inwestycji takich jak Elektrownia Opole, rozbudowę Elektrowni Ostrołęka, oraz wycinkę zakornikowanej Puszczy Białowieskiej…”

A teraz patrzymy na stronę Miasto Jest Nasze. I o co walczą nasi drodzy aktywiści? O to, co wskazuje pracodawca prezesa?

Jak widać tzw. aktywiści, trzeci sektor, ngo-sy, to zwykłe pionki w rękach biznesu? Dlatego też tak mocno się bronią przed obowiązkiem publikacji źródeł swojego finansowania? Wyszedłby niejeden kwiatek?

    Np. na stronach Fundacji Batorego, sprawozdaniu z roku 2016 r. widzimy kto dostał wsparcie: zafundowano kilkudniową wycieczkę po Oslo np. Robertowi Buciakowi z Zielonego Mazowsza. A także bezpośrednie dofinansowanie dostały m.in: Fundacja Normalne Miasto – Fenomen z Łodzi, Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, Warszawa,/tak, ta od prezesa Jana/, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę, Warszawa, /też od Janka/, Centrum Zrównoważonego Transportu, Warszawa, Zielone Mazowsze, Warszawa…

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego o czym piszemy, zarzucał nam kłamstwo, (lub straszył sądem – przyp. redakcji) usiłował podważać to, o czym napisaliśmy powyżej, udostępniamy linki skąd czerpaliśmy wiedzę oraz co Nas zainspirowało do zadawania pytań. Gdyby ktoś z aktywistów dalej twierdził, że jest ideowcem, że nie siedzi w kieszeni międzynarodowej finansjery, pokażcie mu te linki:

Miasto Jest Nasze:
https://miastojestnasze.org/mjn/misja/

Jan Mencwel:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Mencwel
https://www.pl.clientearth.org/nasz-zespol/mencwel-jan/

http://tozsamosciodzyskane.e.org.pl/jan-mencwel/

Andrzej Mencwel:
https://ikp.uw.edu.pl/prof-em-dr-hab-andrzej-mencwel/

https://www.batory.org.pl/wyd…/lewica-szansa-dla-demokracji/

Fundacja Stocznia:
https://stocznia.org.pl/

https://stocznia.org.pl/…/aktywni-obywatele-fundusz-krajowy/

ClientEarth:
https://www.pl.clientearth.org/

Artykuły prasowe, linki różne:
https://prawo.gazetaprawna.pl/…/976467,george-soros-rzadzi-…

https://wiadomosci.onet.pl/…/prezydent-spotka-sie-z-p…/jz6ep

https://dorzeczy.pl/…/Prawnicy-Sorosa-wycofali-zazalenie-Gr…

https://niepoprawni.pl/…/to-wujaszek-soros-stoi-za-ustawami…

https://krytykapolityczna.pl/…/nacjonalizm-na-gruzach-ber…/…

https://warszawa.wyborcza.pl/…/7,54420,21966486,ruchy-miejs…

http://zm.org.pl/?a=oslo_relacja-173

https://warszawa.wyborcza.pl/…/7,54420,21583214,spor-o-samo…

https://rejestr.io/…/491120/stowarzyszenie-krakowski-alarm-…

https://rejestr.io/krs/324413/fundacja-stocznia

Strony „fundatorów”:
https://www.batory.org.pl/o-nas/darczyncy/

https://www.humandignitytrust.org/who-we-are/funders/

https://www.opensocietyfoundations.org/…/partners_20090720_…

https://www.opensocietyfoundations.org/

https://pndblog.typepad.com/…/george-soros-takes-a-risk.html

https://en.pafw.pl/founder/

https://www.batory.org.pl/wp-conte…/uploads/…/09/spr2001.pdf

https://www.batory.org.pl/…/Sprawozdanie_2016_PL-skompresow…

za: https://www.facebook.com/MieszkancyPrzeciwPSEUDOAktywistom