Diduszko z feministkami DOMAGA SIĘ zmiany Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet…
W ostatnich dniach listopada uczestnicy Strajku Kobiet w czasie protestu w Warszawie zawiesili nad Rondem Dmowskiego tabliczkę „Rondo Strajku Kobiet”. To inicjatywa lewackiej Akcji Demokracji, która domaga się aby rondo Dmowskiego stało się Rondem Praw Kobiet. Teraz dołączyły feministki z Warszawskiej Rady Kobiet z Agatą Diduszko na czele, i domagają od Rafała Trzaskowskiego, by na stałe zmienił on nazwę Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.
List Warszawskiej Rady Kobiet
Szanowny Panie Prezydencie,
zwracamy się do Pana z prośbą o wsparcie apelu tysięcy warszawianek i warszawiaków o zmianę nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet.O tę zmianę apelują od ponad roku mieszkanki i mieszkańcy stolicy, ale także organizacje społeczne (jak Ogólnopolski Strajk Kobiet i Warszawski Strajk Kobiet, Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER czy gromadzące ludzi kultury Forum Przyszłości Kultury).
Jak zapisano w petycji, którą podpisało ponad 13 tys. osób: Obecna nazwa ronda, nadana w 1995 roku, budzi kontrowersje i jest zarzewiem konfliktów, bowiem działalność polityczna Romana Dmowskiego oparta była na idei wykluczania ze społeczeństwa i narodu grup arbitralnie uznanych za niegodne przynależności do niego. Uważamy, że czas tę nazwę zmienić. Jako obywatele i obywatelki chcemy dbać o to, by przestrzeń wspólna, jaką jest przestrzeń miejska, była wolna od negatywnych konotacji, które mogą wzmagać agresywne i wykluczające wobec jakichkolwiek grup obywateli postawy.
Zmiana nazwy Ronda Romana Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet służyć będzie uhonorowaniu najlepszych wzorców, jakie znaleźć można w bogatej polskiej historii. Do powyższej argumentacji warto dodać, że Roman Dmowski jest w stolicy upamiętniony także w innych miejscach: ma pomnik przy Placu na Rozdrożu, a niedawno został patronem Dworca Wschodniego. Nie ma powodu, żeby jeden polityk był upamiętniany na tyle sposobów, kiedy jednocześnie brakuje przestrzeni i miejsc na upamiętnienie ważnych historycznych postaci kobiecych.
W ostatnich tygodniach kobiety w Polsce ze względu na wprowadzenie opresyjnego, niezgodnego z zapisami Konstytucji i konwencji o prawach człowieka, prawa, znalazły się w niezwykle trudnej sytuacji. Prawicowy fundamentalizm przełożony na barbarzyńskie ograniczenie praw reprodukcyjnych niesie realne zagrożenie zdrowia i życia kobiet w Polsce. Rondo Dmowskiego stało się miejscem wielotysięcznych protestów, największych od 1989 roku.
Przychylenie się do apelu warszawianek i warszawiaków o symboliczne wsparcie walki o przestrzeganie praw kobiet przez nadanie rondu nowej nazwy będzie ważnym i bardzo oczekiwanym, także przez naszą Radę, gestem.