#ListaWstydu za 4⃣0⃣.0⃣0⃣0⃣ pln!

„Na Bielanach stanęła wieża dla jaskółek. To pierwsza tego typu konstrukcja w Polsce. Na dwóch poziomach zainstalowano 42 gniazda. Zostały ulepione z trocinobetonu i wyglądem przypominają te robione przez ptaki. Wieża wydaje również dźwięk wabiący oknówki”.(wawalove)

Jest jeden problem, ptaki same decydują gdzie zakładają gniazda

W ramach naszej akcji #ListaWStydu, czyli akcji uświadamiającej mieszkańców o potrzebie szanowania publicznego grosza, i pokazującej złe realizacje w naszym mieście, tę wieżę dostaliśmy od naszych czytelników z Chomiczówki z dopiskiem „domek dla jaskółek za 40 000 pln w którym nikt nie mieszka ;)”

Potrzeba naprawdę dużej wiedzy na temat fauny i flory, aby implikować różne wynalazki ułatwiające funkcjonowanie ich w mieście. Hitem miała być pierwsza wieża dom dla jaskółek. Jak zapewniał burmistrz dzielnicy Bielany Grzegorz Pietruczuk, lokalizacja oraz wykonanie zostały poprzedzone konsultacjami ornitologicznymi…Jest jeden problem, ptaki same decydują gdzie zakładają gniazda, i tu żadna wiedza ornitologiczna nie pomoże!

Krystian Lisiak, Przewodniczący bielańskiej komisji ochrony środowiska wspólnie z radnym Marcinem Włodarczykiem i Beatą Niedomagałą, popularyzatorką edukacji ekologicznej są twórcami tego projektu i złożyli  budowę wieży w ramach Budżetu Obywatelskiego. „Zależało nam aby ptaki, które są naszymi sprzymierzeńcami, miały swoje miejsce do życia” mówił Lisiak.

Wieża, ustawiona na ekoskwerze przy ul. Bogusławskiego ma ponad osiem metrów wysokości, wliczając w to stalowy słup oraz korpus z gniazdami. Same gniazda w najmniejszych detalach odwzorowują te zakładane przez jaskółki. Ponadto na dachu korpusu zainstalowano panel fotowoltaiczny zasilający urządzenie wydające dźwięk wabiący jaskółki, który wyłącza się w nocy – informował Urząd Dzielnicy Bielany.

I tak utopiono 40 tysięcy złotych, a z tego co wiadomo są inne potrzeby w dzielnicy Bielany…

korzystaliśmy z wawalowe, UD Bielany

Portal Warszawski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *