Wiemy co będzie z zabytkowym brukiem z tzw. „Placu Pięciu Rogów”!

3 marca 2021 roku pojawiła się informacja, że podczas prac remontowych na tzw. Placu Pięciu Rogów, odsłonięto przedwojenny bruk. Warto przypomnieć, że to Portal Warszawski razem ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków dokonał wpisu na listę zabytków ok. 70 brukowanych ulic, rynsztoków, czyli pamiątek po starej Warszawie. W akcję zaangażowali się warszawiacy, którzy tak jak my, docenili wartość tej uświadamiającej kampanii. Dzięki tej akcji, warszawiacy mogą zachwycać się brukiem na ul. Ząbkowskiej.

Mamy odpowiedź od Stołecznego Konserwatora Zabytków na pytania, które wysłaliśmy parę dni temu.

W związku z zaistniałą sytuacją mam dwa jeszcze tylko dwa pytania:

1. Czy Biuro Stołecznego konserwatora wiedziało o tym, iż pod asfaltem będzie bruk, jeśli tak to dlaczego nie zostało to wzięte pod uwagę w czasie projektowania ulicy?

2. Kiedy można zacząć akcję wpisywania tego bruku do ewidencji zabytku?

Odpowiedź

Co do zasady w przypadku bruków, które znajdują się pod istniejącymi późniejszymi nawierzchniami nie wpisujemy ich do gminnej ewidencji zabytków. Koncentrujemy się na tych, które są zachowane bez zmian, bez wtórnych warstw , w miejscu pierwotnego posadowienia. Zazwyczaj pod każdą ulicą, której przebieg nie był zmieniany trzeba się liczyć z tym, że pod warstwą asfaltu są fragmenty dawnej nawierzchni. Dotyczy to w związku z tym większości ulic Śródmieścia. Jednocześnie w trakcie prowadzonych remontów i ewentualnego odkrycia konieczne jest jej przekładanie (tak, jak się robiło to kiedyś) – jest to efektem m.in. zdejmowania wierzchnich warstw. Natomiast naszą praktyką od pewnego czasu jest wykorzystywanie odkrytych fragmentów nawierzchni brukowanych w aranżacji nowych nawierzchni (na wysepkach, miejscach parkingowych, podjazdach, albo nawet jako pas na ulicy) – najlepiej w sąsiedztwie oryginalnego miejsca. Tak też zaproponowaliśmy Zarządowi Dróg Miejskich w tym wypadku. Chodzi o ul. Chmielną (przyp. red.)

Odpowiadając na Twoje pytania:

1. Bruku pod asfaltem trzeba się spodziewać na większości ulic w Śródmieściu. I nie jest to wiedza unikatowa. Projektant założył jednak całkowicie nową nawierzchnię i taki projekt uzgodnił z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

2. Bruku spod asfaltu nie będziemy włączać do gminnej ewidencji zabytków, bo i tak musi zostać przełożony (ze względów technicznych). I o takie jego zabezpieczenie, a potem ułożenie wnioskujemy do ZDM. Z drugiej strony ujmowanie w ewidencji nie zatrzymuje trwających już prac realizowanych na podstawie pozwolenia na budowę i pozwolenia konserwatorskie (względy prawne), czyli w tym wypadku nie zmieniłoby stanu prawnego i faktycznego. Jedynie decyzja o wpisie do rejestru zabytków zatrzymuje formalnie prowadzenie takich prac i jest podstawą do wzruszenia wcześniejszych decyzji.

Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków

Portal Warszawski

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *