Ponowiono Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W 100. rocznicę tego wydarzenia.

 Dziś w Krakowie się w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie pod przewodnictwem Arcybiskupa Gądeckiego ponowiono Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszego Serce Pana Jezusa. W czasie wojny polsko – bolszewickiej po raz pierwszy oddano Polskę pod opiekę Chrystusa.

Czym jest Akt poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

 

27 lipca 1920 roku, kiedy rodziła się polska państwowość, księża biskupi na Jasnej Górze dokonali poświęcenia Ojczyzny Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Akt ponowiono rok później w Krakowie, w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, która powstała jako wotum narodu polskiego za odzyskaną niepodległość.

Moment był dla Polski niezwykle trudny. Wydawało się, że walka z bolszewią skazana jest na porażkę. Trzy tygodnie później wydarzył się militarny cud. 15 sierpnia 1920 r. Polakom udało się odeprzeć nawałę bolszewicką i wygraliśmy Bitwę Warszawską. Gdy papież Benedykt XV usłyszał o zawierzeniu Polski Bożemu Sercu, napisał do Episkopatu.

 
 

Nic stosowniejszego nie mogliście podjąć celem naprawienia zła naszych czasów, jak ulegając zachętom papieskim, Ojczyznę Waszą poświęcić Najświętszemu Sercu Jezusowemu i Jego kult święty w narodzie rozszerzać coraz więcej i więcej. Zaiste, powzięliście zamiar najpożyteczniejszy, jak nigdy: cóż bowiem można wynaleźć zbawienniejszego w tym przewrocie wszechrzeczy, jak wzmożenie miłości Pana Jezusa, który stanowi obronę i mocną podstawę każdej Rzeczypospolitej.

W 1921 r. jako wotum wdzięczności Sercu Bożemu za odzyskanie niepodległości przez Naród Polski konsekrowano bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie.

Biskupi zawierzyli Polskę Matce Bożej wiosną 1920 roku. Jednakże w lipcu tego roku wojska bolszewickie przekroczyły już Bug i zbliżały się do Warszawy. Nie było możliwości, żeby wszyscy biskupi przyjechali wtedy na Jasną Górę. W ich imieniu akt zawierzenia Polski Sercu Jezusowemu złożył latem 1920 roku prymas Polski abp Edmund Dalbor. Ten akt wszyscy biskupi ponowili rok później w Krakowie przy okazji konsekracji bazyliki Serca Jezusowego

 

O. Jarosław Paszyński SJ, Prowincjał Prowincji Polski Płd. w homilii powiedział między innymi: Gromadzimy się tu jako wspólnota Kościoła wraz z naszymi Pasterzami,aby ponowić poświęcenie naszej Ojczyzny NSPJ. Przychodzimy z naszym obecnym utrudzeniem i obciążeniem,z naszymi troskami,problemami.


 

W 2021 roku, kiedy następuje 100. rocznica od poświęcenia, chcieliśmy, aby jubileusz uczcić nie tylko powtórzeniem aktu, ale nawiązać do wielkiej pracy formacyjnej, ażeby cały naród na nowo zwrócił się do Najświętszego Serca Pana Jezusa – powiedział prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, o. Jarosław Paszyński.

Ojciec Święty, Jan Paweł II z kolei mówił, że teologia Serca Bożego jest programem życia. W Eucharystii wzięli udział księża biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach od 11 do 12 czerwca na terenie archidiecezji krakowskiej.

za; EpiskopatNews, Portal Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *