Portal Warszawski powstał równo 4 lata temu, a dokładnie pierwszy wpis na tak zwanej grupie, pojawił się 3 maja 2014 roku! W grudniu 2013 roku odebrałem licencję przewodnika.

    Nazywam się Daniel Echaust, jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim polsko i anglojęzycznym, a we własnym zakresie szkoliłem się w Mazowszu. Pochodzę z Warszawy, tak jak większość mojej rodziny, która tu od pokoleń działała na rzecz miasta. Co poniektórzy walczyli o nie z bagnetem w ręku w czasach okupacji, Powstania Warszawskiego, i po nim. Duże wewnętrzne przeżycie spowodowało, że po kilkunastu latach pracy w mediach i marketingu, osiągając absolutne szczyty, zrezygnowałem z pracy w branży i postanowiłem radykalnie zmienić swoje życie. Portal Warszawski mi w tym bardzo pomógł. Jestem jego jednoosobowym autorem ale Portal Warszawski to również inni ludzie. W ciągu paru lat skupił wokół siebie wspaniałe osobowości, które mają duży wkład w istnienie tejże marki.

    Nie interesuje nas teoretyzowanie, a jedynie działanie.  Dlatego też Portal Warszawski ma służyć miastu i swoim mieszkańcom. Oczywiście w ramach akceptowalnych przez nas formach i bliskiego nam światopoglądu.

    Na rzecz ochrony zbytków działam od lat, bo stare mury, stara tkanka to moja tożsamość. Zatem działanie na rzecz ochrony każdego podmiotu w tak potwornie zdewastowanym mieście jakim jest Warszawa, uznałem za święty obowiązek.

Dzięki mojej osobistej interwencji i determinacji zostały ochronione ołtarze Palloniego w kościele farnym w Węgrowie. Następna  akcja to zabezpieczenie dachu Prudentialu (praktycznie jego brak), gdzie później z innymi społecznikami została zorganizowana akcja „Dach dla Prudentialu”.

Kolejne akcje to; regularna kontrola mokotowskiej kamienicy pod Skarabeuszem, nieudana akcja ratowania pieca Mirona Białoszewskiego (przegraliśmy z potencjałem developera) kontrola stanu domu Tobolowej, interwencja w sprawie Apteki przy ul. Nowy Świat z meblami Marconiego czy freski w kamienicy przy ul. Śniadeckich i inne pomniejsze.

Ale chyba najbardziej spektakularna akcja, zainicjowana, zorganizowana i doprowadzona do końca przeze mnie (oczywiście wespół z obywatelami miasta i odpowiednimi miejskimi urzędami) to wpisanie 62 brukowanych ulic Warszawy, w tym zabytkowej ul. Ząbkowskiej, na listę zabytków!

Wszystko to oczywiści dzięki doskonałej współpracy z konserwatorem miejskim i wojewódzkim.

Od lat walczę o przywrócenie piękna historycznej Skarpie Ujazdowskiej.

 

 

    Wysoka samoświadomość, dziedzictwo i poszanowanie przeszłości to nasze fundamenty. W tym temacie nie ma odstępstwa. Dlatego też od lat, włączamy się społecznie w sprzątanie grobów powstańczych (sam jestem wnukiem powstańca warszawskiego), pomoc społeczną i służenie innym.

    My nie działamy politycznie (aczkolwiek nasz światopogląd jest nienaruszalny i ostro reagujemy na manipulacje społeczeństwem) ale nie jesteśmy i nie będziemy obojętni na tak zwane sprawy ogólne.

 

Szanowni Państwo, jesteśmy dla Was.

Portal Warszawski